2016. január 10., vasárnap

Hello, hogy kell mododt építeni?

Szervusz Kedves Olvasó, ez itt az álljunk meg egy pillanatra rovat.
Nem azért írom ezt a cikket hogy ösztönözzelek a modépítésre, hanem mivel van akit nem lehet róla sehogy se lebeszélni, inkább összeszedem ide mindazt amit alap szinten tudnod kellene, megkímélve ezzel az örökölt családi házat, a kezedet, meg ilyen apróságokat.
A törvényen felbuzdulva jó pár ismerősöm rám írt már, hogy szeretnének modot építeni, sőt kazánt is, de nem tudják hogy álljanak neki.
Először is jár a buksisimi, hogy nem álltál neki egyből összerakni valami pokolgépet, amibe az 4.2voltos iparicellát behelyezve máris ön és közveszélyes szerekezetet kaptál volna, másodszor meg a fenékbebillentés, hogy 0km kereséssel egyből az "add át a tudásod, de én nem teszek érte semmit se, mer' így könnyebb" módba lépsz be.

Először is fektessük le az alapokat, ami ott kezdődik hogy nézzünk magunkba és gondolkozzunk el, hogy hova tennénk magunkat a következő skálán:

Hogy érthetőbb legyen, a bal oldali vége a teljes sötétség állapota, innen érkezhetnek olyan kérdések hogy "mi az a forrasztóón?", rosszabb esetben "mi az a csavarhúzó?".
Na őket szeretném megkérni hogy ha meg is fordult a fejetekben a dolog, ne siessétek el, hanem nyaljatok át minimum egy barkácskönyvet, és lehetőség szerint inkább bízzatok meg egy hozzá értő ismerőst a készítéssel, de nem szeretnétek leégetni a házatokat, ezért egy darabig halaszd az öletedet.
A másik véglet a tökéletes modépítő, na megnyugtatlak, ilyen se létezik. Mert oké hogy valaki baromi jó mechát épít, vagy egyszerűbb vw-ket, de biztos hogy van olyan része a történetnek amiről hallott ugyan, de nem ért hozzá. Ez a poszt nem is nekik szól.

Persze itt is van átmenet, nem feltétlenül csak a két véglet létezik. Vannak emberek akik valamilyen szinten tudnak barkácsolgatni, és kisebb energia befektetéssel gyorsan meg tudják tanulni azokat a dolgokat amire figyelni kell, megvan a kézügyességük is, tehát jó úton járnak első saját modjuk elkészítéséhez, meg vannak azok is akik nem kersenek ilyen posztokat, mert kimennek a garázsba, és 10 perc múlva egy hulladékból összdobott működésbiztos fénykarddal jönnek ki, akkor is ha alapjáraton nem ezzel foglalkoznak, mert régen elég sok időt töltöttek apu műhelyében, vagy picitjobban figyeltek technika órán, meg fizikán.

Nos ha megvolt a felkészültségünk felmérése, akkor nézzük, mi is az első ami kell egy mod elkészítéséhez. Íme:

Igen, ez egy szemüveg, úgy hívják védőszemüveg. Tekintve hogy fúrni-farakni-vágni fogsz, enélkül neki se állj. Ha valamit feszegetsz még ott is meg van az esélye hogy szemen lövöd magad, és egy életre félvak leszel, hát még egy viszonylag gyors sebességgel forgó szerszámnál.
Első a biztonság, többet ér az egészségem mint egy szaros munkadarab.
De vonatkozik ez a környezetre is, ahol dolgozni fogsz. Egy dzsumbuj asztalon nem lehet dolgozni, mindig legyen helyed, hogy átlásd mi történik, hogy véletlenül se akadjon beléd olyan dolg ami nem kellene. Különösen igaz ez a forrasztásnál.




Következő eszköz amire szükséged lesz az egy multiméter. Ő is főleg a biztonságért felel, méghozzá azért hogy a félkész-kész cuccba ne kelljen belerakni az akksit hogy kiderüljön zárlatos-e vagy nem.
Részletesen nem írom le a használatát, az maradjon házi feladat megtanulni.


Kell még neked forrasztópáka is valószínűleg. Széles a skála a választékban, egy a lényeg, mindenképp legyen tartója, állványa, mint a képen. Soha nem rakjuk le a pákát bizonytalan helyzetben, mindig úgy kell elhelyezni hogy biztosak legyünk benne nem gyújt ki semmit. Ennek legegyszerűbb módja az ilyen pákatartó. Van ezer féle megoldás, de ezt tartom a legegyszerűbbnek.

Ezekkel a dolgokkal lehet szórakozni, hogy "nem kellenek nekem ilyenek, megoldom én azt". Ez egészen addig fog tartani amíg magzatbózban bőgsz, mert saját magadnak lett valami maradandó baja, és nem bírod feldolgozni a traumát hogy el*asztad, vagy nagyon csúnyán káromkodsz, mert valami más nem úgy sült el ahogy kellet volna, és anyagi kár keletkezett.

Szóval, ELSŐ A BIZTONSÁG!!

Na most következik az hogy meg kell terveznünk az eciginket. Igen tervezni, nem gondolod hogy majd nekiesel oszt jóleszaz. Tessék leülni, papír, ceruza, és rajzolgatni, gondolkodni elkészíteni a munkafolyamatot lépésről lépésre.
Minél alaposabban tervezel meg valamit, később annál kevesebb gond lesz vele.
Hidd el, nem nehéz becsúszni egy olyan helyzetbe amikor már előtted van az összerakott készüékház, és kiderül hogy egy furat kimaradt, de olyan lehetetlen helyen van hogy nincs az a mester aki azt odavarázsolja neked abban a szögben és méretben amiben kellene. Vagy neadjisten már beforrasztottad az elektrinka utolsó pinjét is, és akkor jösz rá hogy kár volt, mert így nem lehet behelyezni a helyére.

Szerszámok kiválasztásánál javarészt attól függ a dolog hogy az előző lépésben mi került a papírra, de egyet azért megemlítek, akinek nagy haszna van, ő nem más mint a Dremel:
Ez egy multifunkciós szerszámgép, és azokhoz az apró lyukakhoz, vágásokhoz ami nekünk kell majd tökéletesen megfelel, ezerarcú kiscserkész, nagy hasznát vesszük. Na ő az egyik eszköz aminek használata során VÉDŐSZEMÜVEG KÖTELEZÖ!
Lehet kapni sokféle ilyen gépet, de azt mondom ha biztosra akarsz menni akkor semmiképp se a sarki barkácsboltból a legolcsóbbat szerezd be, általában mindenféle nyűg előjön rajtuk, és az elvégzet munka minőségének rovására is mehet. Őt azért hoztam fel hogy figyeljünk a szerszámaink minőségére, rengeteg fejfájástól, balesettől, és plusz költségtől menthet meg minket egy normális munkaeszköz.

Szerintem mostanra már rájöhettél hogy nem fogok tuti receptet leírni, hogy nem fogom neked megmondani mit építs.
Miért nem?
Figyelj, ezer meg egy féle ember vagyunk, ezer meg egy fantázával, elképzeléssel. Mindanyiunknak más az igénye, mind mást szeretünk.
Én baromira szeretem a fát, lehet te fémből, esetleg műanyagból akarod elkészíteni, nem tudok esztergálni, de lehet te pont egy csövet szeretnél. Nem én leszek az aki elrabolja a fantáziád.

Ezt inkább azért írtam hogy ne akarj mindenféle felkészülés nélkül azonnal modot gyártani, nem olyan egyszerű az. Mások ezt szakmaként űzik, miért gondolod akkor hogy bárki képes jól működő, tartós, és biztonságos készülék készítésére házilag? Lehet most azt mondod jó nekem a gagyibb is majd csinálok másikat, de ne. Én biztosan nem lennék képes egy olyan eszközt használni amiről nem vagyok meggyőződve teljes mértékben arról hogy nem robban a pofámba, akkor te miért?
Ezek a dolgok nem arról szólnak hogy kimegyek, fűrészelek meg fúrok 10 percet, forrasztok 5öt, ragasztok hármat, aztán 24 óra száradást követően kész az ecigim.

Inkább tervezd meg a cuccot, és alkatrészenként itt ott gyártasd le szakemberekkel, még mindig jobb mint az ha összegányolsz valamit amibe aztán az életed kerülhet.
Csak címszavakban, ezekről mindről lehetne írni egy 4x ekkora cikket:
tervezés, anyagok kiválastása, negatív, vágás, száradás, festés, érintkezés, vezetés, fordulatszám, csiszolás, munka műanyaggal, méretezés, szigetelés, illesztés, forrasztás, mérés, felületkezelés, pozitív, fúrás, munka fával, bekötési pont, szerszám, alkatrészbeszerzés, átmérő, ellenállás, elrendezés, ón, vezeték, ragasztás, áramkör, munka fémmel, tesztelés, és még sorolhatnám.

Ne akard olyanba vágni a fejszéd, és sikert érni el órák alatt, amit mások évekig tanulnak.
Figyelj a biztonsága, és semmikép se dolgozz olyan eszközzel, anyaggal amit nem ismersz kívűről-belűről, ebben a világban nem hülyebiztos, hanem hasznos eszközökkel, anyagokkal dolgozunk, ezért nem veszélytelenek.
Inkább ülj 20 órát a tervezés fölött, mint hogy 3 másodperc alatt olyan bajt okozz magadnak, vagy a környezetednek, amit nem tudsz visszafordítani.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése